Każdy, kto choć raz w życiu musiał przejść operację w szpitalu, doskonale wie, iż dojście do siebie po tym jest nie lada wyzwaniem. Bez względu na to, czy to cesarka, operacja nogi po złamaniu, czy też wycięcie woreczka żółciowego – potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą, jak bezpiecznie dojść do siebie. Jak powinna wyglądać taka rehabilitacja? Gdzie można zapisać się po fachową pomoc? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi znaleźć można poniżej.
Rehabilitacja po operacji
Rehabilitacja obejmuje szkolenie osób poszkodowanych fizycznie w zakresie codziennych czynności i umiejętności, w ciągu od około czterech do sześciu tygodni. Rehabilitacja niektórych osób (np.: po zawałach i udarach) może trwać znacznie dłużej. Kiedy pacjent dochodzi do siebie po urazie, przed powrotem do domu, potrzebuje odpowiedniego odpoczynku, odżywiania, opieki medycznej, odpowiedniej terapii ruchowej i fachowych porad. Rehabilitacja jest niezwykle ważna, ponieważ lekarze w ten sposób chcą przywrócić pacjentów do ich normalnego trybu życia. Rehabilitacja pomaga pacjentom szybciej wrócić do zdrowia poprzez zmniejszenie bólu, zachęcanie do ruchu, zapobieganiem infekcjom i powikłaniom.
Jak wygląda taka rehabilitacja?
Tak naprawdę wiele zależy od tego, z czym boryka się konkretny pacjent. Zupełnie inaczej będzie wyglądać rehabilitacja kończyny po złamaniu, a czego innego będzie potrzebował pacjent po udarze mózgu. Ważne jest to, by do każdego pacjenta podejść indywidualnie i na spokojnie, bez pośpiechu i przy odpowiednich ćwiczeniach pomóc mu wrócić do normalności. Nie jest to łatwe zadanie. Rehabilitanci (jak i ich pacjenci) muszą być cierpliwi, ale też bardzo konsekwentni i zaangażowani w swoją pracę. Bardzo ważne jest to, by wykonywać ćwiczenia systematycznie, prawidłowo i z odpowiednią intensywnością. Plan rehabilitacji powinien obejmować także postępy, które pacjent robi, jak i ich brak. Zdarza się, że pacjenci bywają przeforsowani ćwiczeniami i tracą chęć do dalszej walki.
Jaki jest plan działania?
Po urazach bardzo często rehabilitacja zaczyna się już w szpitalu. Oprócz tego, warto po wyjściu ze szpitala od razu zapisać się do sprawdzonego, doświadczonego rehabilitanta, który sporządzi odpowiedni plan rehabilitacji i krok po kroku będzie go z pacjentem realizował. Dostosowanie ćwiczeń do konkretnej choroby, określenie celu, używanie odpowiednich sprzętów do ćwiczeń – to wszystko ma ogromne znaczenie w każdej rehabilitacji. Niestety, coraz częściej rehabilitanci mają zajęte terminy na kilka miesięcy do przodu, dlatego też warto od razu zapisać się do dobrego specjalisty.