aktywniewmiescie.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu i diecie.

Sport

Jakie ćwiczenia po cesarce wykonywać?

Jakie ćwiczenia po cesarce wykonywać?

Panie, które urodziły dzieci przez cesarskie cięcie zastanawiają się, kiedy mogą powrócić do aktywności fizycznej. Jak się okazuje w praktyce, nie można zbyt szybko wrócić do wykonywania ćwiczeń na siłowni, gdyż można w ten sposób naprawdę sobie zaszkodzić. Ważny jest w tym przypadku czas na regenerację oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia tak, by stopniowo pracować nad ciałem i mięśniami. Warto więc zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż czeka tam na zainteresowanie panie kilka bardzo przydatnych wskazówek.

Ćwiczenia po CC

Cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, po której kobieta powinna przez co najmniej kilka miesięcy odpuścić ćwiczenia fizyczne. Lekarze zalecają, by po CC przynajmniej przez sześć miesięcy odpoczywać, regenerować się i nie forsować. Rana bowiem goi się bardzo długo, a wszelkie przeciążenia mięśni brzucha w takiej sytuacji mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia dla kobiety. Jeśli nacięcie nie zagoi się prawidłowo, może prowadzić do bólu, infekcji, wypadania (nadmiernego wybrzuszenia ścian pochwy), krwawienia i uszkodzenia nerwów. Może minąć kilka tygodni, zanim szwy całkowicie się rozpuszczą. W rzadkich przypadkach kobiety nadal cierpią z powodu zagrażających życiu powikłań, w tym perforacji i urazów narządów. Podczas wykonywania ćwiczeń po ciąży po przebytym cesarskim cięciu należy zachować ostrożność, aby zmniejszyć wyżej wymienione zagrożenia.

Dlaczego trzeba uważać?

Cesarskie cięcie wymaga szczególnej uwagi ze względu na powikłania pooperacyjne. Powikłania obejmują infekcje, zakrzepicę, rozejście i problemy z raną, w tym: przepuklinę pooperacyjną, zrosty itp. Kobiety muszą przestrzegać szczegółowych wytycznych dotyczących ograniczeń w diecie, harmonogramu odpoczynku, płynów, mobilności i ćwiczeń po operacji. Na początku zaleca się przede wszystkim spacery i wykonywanie prostych, nieforsujących obowiązków domowych. Następnie można wprowadzić ostrożne ćwiczenia, dopóki lekarze nie pozwolą na pełny ruch. Wszystko to jednak należy wykonywać pod kontrolą fizjoterapeuty, który wskaże, jakie ćwiczenia można wykonywać, a jakich obowiązkowo unikać. Warto także skorzystać z pomocy trenera personalnego, który pomoże w dobraniu odpowiednich ćwiczeń i będzie kontrolował technikę oraz każdy Twój ruch. Jeżeli szukasz profesjonalnego specjalisty, który dodatkowo doradzi Ci w doborze diety, koniecznie odwiedź stronę https://trainmenow.pl/oferta/trener-personalny-online-trening-i-dieta/.

Jakie ćwiczenia po cesarce są dozwolone?

Na wielu forach internetowych, kobiety prześcigają się w pokazywaniu sylwetki po porodzie. Warto jednak pamiętać, że u każdego powrót do formy po CC wygląda zupełnie inaczej i nie należy ścigać się, by uzyskać lepsze efekty. Jak wspomniano powyżej, lekarze zalecają kobietom przynajmniej 6 miesięcy regeneracji. W tym czasie panie nie powinny wykonywać ciężkich ćwiczeń. Zalecane są spacery, odpoczynek, zadbanie o prawidłowy sen oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Później można po konsultacji z lekarze zacząć ćwiczyć. Nie oznacza to jednak, że kobieta może pójść na fitness lub na siłownię i podnosić ciężary. Określone ćwiczenia powinno się wprowadzać stopniowo, mając na uwadze przebytą cesarkę. Warto przede wszystkim wprowadzić ćwiczenia na macie. Stretching, joga, rozciągacie, pilates – będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij