Obecnie możemy się spotkać z wieloma trendami dietetycznymi. Możemy to dostrzec odwiedzając sklepy spożywcze, gdzie produkty oznaczane są jako bez GMO, bez glutenu, bez laktozy, przeznaczone dla alergików i diabetyków. Co prawda niektóre rodzaje diet są tylko przemijającą modą, jednak wzrost ich popularności wpływa pozytywnie na świadomość społeczeństwa. Jednak poza nowymi metodami, warto sięgać także do tych starych, sprawdzonych, a taką jest m.in. dieta ketogeniczna.
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna należy do grupy diet wysokotłuszczowych i jej celem jest zwiększenie ilości ciał ketonowych w ciele. Oznacza to, że ma doprowadzić do tego, że nasz organizm będzie traktował tłuszcz jako główne źródło energii. Wiąże się to z uniezależnieniem się od węglowodanów, w tym głównie glukozy. Nie należy jej jednak mylić z dietą proteinową, ponieważ opiera się ona na innych zasadach.
Dieta ketogeniczna zakłada spożywanie większych ilości tłuszczy przy redukcji ilości przyjmowanych węglowodanów, ale także białka. Wartości docelowe bilansu kalorycznego podczas stosowania się do tego trybu odżywiania to 80% kalorii z tłuszczy i 20% z pełnowartościowego białka.
Kluczowa jest tu samodyscyplina, bo nawet pojedyncze posiłki niezgodne z dietą mogą mieć duży wpływ na jej efektywność. Z tej przyczyny dieta ketogeniczna raczej nie sprawdzi się u osób ze skłonnościami do podjadania słodkości. Keto daje duże możliwości, jednak wymaga od nas bardzo wiele. Oznacza ona rezygnację nie tylko z fast foodów i słodyczy, które z założenia postrzegamy jako niezdrowe, ale także wiąże się z odstawieniem pieczywa, zbóż oraz owoców. Dlatego decyzja o jej podjęciu wymaga poważnego zastanowienia się.
Jakie produkty są keto?
Jak wiemy, jest to dieta wysokotłuszczowa, dlatego skupiamy się w niej na produktach będących źródłem tłuszczy. Jest ich co prawda bardzo wiele, jednak wymienimy te, które w naszym przekonaniu są najbardziej wartościowe. Są to m.in.:
- ryby w puszkach (np. tuńczyk);
- ryby zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3 (np. łosoś, makrela);
- wieprzowina, baranina, wołowina;
- drób (np. kurczak i indyk);
- jaja;
- sery żółte;
- twaróg tłusty;
- oliwa z oliwek;
- smalec;
- masło orzechowe;
- orzechy (np. włoskie i laskowe).
Rzecz jasna, produktów cennych w wartości odżywcze jest znacznie więcej, jednak te wyżej wymienione warto co jakiś czas włączać w naszą dietę.
Dieta ketogeniczna – produkty, które należy ograniczyć
Dieta keto wymaga od nas ograniczenia spożywanych węglowodanów, a także białka. Co prawda mogą one być sporadycznym urozmaiceniem, ale nie możemy przekraczać ich dopuszczalnej ilości, bo wtedy nasze starania pójdą na marne. Produkty, które należy ograniczyć w diecie ketogenicznej to:
- boczek;
- nabiał;
- kiełbasa;
- warzywa;
- nasiona i pestki;
- grzyby;
- tłuszcze i masła roślinne;
- majonez;
- sosy.
Dieta ketogeniczna może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, jednak musi być wdrażana rozsądnie i z pełną świadomością. W przypadku niepewności i braku wiedzy na jej temat, warto zasięgnąć opinii dietetyka lub innego specjalisty od żywienia.