[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Zostań w domu i oglądaj Świętoszka!

Organizator

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku
Telefon
85 743 53 98
Email
komunikacja@atb.edu.pl
Strona WWW
https://atb.edu.pl/

Miejsce

Białystok
15-001 Białystok

Data

24 Mar 2020 - 31 Mar 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

19:00 - 19:00

Koszt

0 zł

Zostań w domu i oglądaj Świętoszka!

Tęskniąc za prawdziwym teatrem uobecnionej relacji między aktorami a publicznością oraz za otwartą uczelnią, włączamy się w akcję #zostańwdomu!

Informacje od organizatora:

24 marca (wtorek) o godz. 19 udostępnimy wszystkim chętnym nagranie spektaklu „Świętoszek” według Moliera w reżyserii Pawła Aignera, z 2016 roku, zrealizowanego jako spektakl dyplomowy ówczesnego IV roku studentów naszej uczelni.

Spektakl będzie dostępny do 31 marca z możliwością przedłużenia.

Link do spektaklu w serwisie YouTube opublikujemy 24 marca o godz. 19 na fanpage’u Filii na Facebooku, na tym wydarzeniu oraz na stronie.

Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny – tak „Świętoszka” określił reżyser Paweł Aigner.

To pod jego opieką ówcześni studenci IV roku kierunku aktorskiego przygotowali spektakl dyplomowy. Komedia Moliera, po raz pierwszy wystawiona w 1664 r., swój rozgłos zawdzięcza tak walorom artystycznym, jak i skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, jednak ich problemy okazują się wciąż żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny, który stopniowo opanowuje wszystkie obszary: system wartości bohaterów, ich samych, a nawet przestrzeń, w której działają. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego.

Francuski komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, przygarniętego do domu Orgona. Gospodarz, kierujący się szlachetnymi wartościami, daje się omotać sprytnemu szalbierzowi. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem pobożności, uczciwości i skromności tytułowy Świętoszek zdobywa zaufanie gospodarza i manipuluje jego życiem. Rodzina Orgona jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia obnażyć dwulicowość Tartuffe’a.
Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny. Jak pokazali białostoccy studenci, broń ta wciąż ma ogromną siłę rażenia.

reżyseria: PAWEŁ AIGNER
scenografia i kostiumy: PAVEL HUBIČKA
muzyka: PIOTR KLIMEK / konsultacje wokalne: CEZARY SZYFMAN
praca nad słowem: EWA GAJEWSKA / asystent reżysera: ROKSANA MINER
występują: RAFAŁ DERKACZ, RAFAŁ DOMAGAŁA, ANNA DOMALEWSKA, AGNIESZKA GRĘBOSZ, PATRYCJA KOWALEWSKA, DAMIAN KRAJCZYK, EMIL LIPSKI (III ROK), DAWID MALEC, ANNA MOŚ, NATALIA SACHARCZUK, PAWEŁ STRUMIŃSKI, MICHAŁ SZOSTAK, KAMILA WRÓBEL
solowe partie wokalne: MAŁGORZATA PIOTROWSKA,JUSTYNA WIERUSZEWSKA-BINIEK, MACIEJ FALKIEWICZ/ADAM BAŃKOWSKI, RAFAŁ DERKACZ, EMIL LIPSKI
PREMIERA: 10 grudnia 2016 r.
*W “Świętoszku” jest moc, która się nie zestarzała, a wręcz wyostrzyła. Rozmowa z Pawłem Aignerem / Anna Mikiciuk, Kurier Poranny, 30.12.2016

Fot. Bartek Warzecha

Przeczytaj więcej
piknik rodzinny
Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku