Wrzesień 39 w niemieckiej propagandzie

Organizator

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Telefon
509 336 930
Email
muzeum@muzeum.bialystok.pl
Strona WWW
http://muzeum.bialystok.pl/

Miejsce

Muzeum Historyczne W Białymstoku
ul.Warszawska 37, 15-062 Białystok

Data

05 Wrz 2019

Godzina

18:00

Koszt

bezpłatne

Wrzesień 39 w niemieckiej propagandzie

Informacje od organizatora:

Ekspozycja, będąca własnością Muzeum Wsi Kieleckiej – autorstwa Ewy Kołomańskiej, w opracowaniu plastycznym Grzegorza Chorążka.

Wernisaż wystawy w czwartek 5 września 2o19 r., o godz. 18.00
Wystawa prezentowana będzie od 5 września do 31 października 2019 r.

Według niemieckiej propagandy Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. Rzesza oferowała Rzeczpospolitej sprawiedliwe zmiany terytorialne nad Bałtykiem, ale Warszawa okazując dumę i nieustępliwość, odrzucała dialog z Berlinem. Minister Propagandy i Oświecenia Publicznego Josef Goebbels tak manipulował propagandą, aby przekonać świat, że to Polska, wspierana przez Francję i Anglię, rozpętała wojnę. III Rzesza ukazywana była jako ofiara agresji zmuszona do obrony.
Wystawa opracowana została na podstawie obszernej kolekcji zdjęć i niemieckich wydawnictw propagandowych dotyczących wojny z Polską w 1939 r., ze zbiorów Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Przedstawiają one zwycięski marsz niemieckich oddziałów w kampanii przeciwko Polsce, a Adolfa Hitlera jako ukochanego Wodza III Rzeszy, który wspiera swoje wojsko. Polska i Polacy ukazywani byli jako obywatele kraju cywilizacyjnie zacofanego, który nie był w stanie przeciwstawić się militarnej potędze Niemiec. Skuteczność zmasowanej Goebbelsowskiej propagandy, podniesionej do rangi najważniejszego narzędzia polityki wewnętrznej i międzynarodowej III Rzeszy, Polacy odczuwali przez wszystkie lata wojny.

Przeczytaj więcej
Adam Przywara oprowadza po wystawie Do zobaczenia po rewolicji Fot. Maciej Zaniewski (1)
Geometria i kolor w Galerii Arsenał