[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Skandynawia HALAL - spotkanie autorskie z Maciejem Czarneckim

Organizator

Galeria Arsenał
Email
mail@galeria-arsenal.pl
Strona WWW
https://galeria-arsenal.pl

Miejsce

Cechowa
Warszawska 6, 15-063 Białystok

Data

16 Sty 2020

Godzina

18:00 - 19:30

Koszt

0 zł

Skandynawia HALAL – spotkanie autorskie z Maciejem Czarneckim

Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” zaprasza na spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim, autorem książki „Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy” (Wydawnictwo AGORA, 2019). Książka jest nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej!

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godz. 18 w restauracji Cechowa przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku, poprowadzi je Agata Borowska.

Na miejscu będzie można kupić książkę autora.

Feministki w hidżabie. Muzułmańska społeczność LGBT. Drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. Jej drugie oblicze to m.in. problem „zabójstw honorowych”, działalności salafitów, a także wyobcowania niektórych społeczności.

Przyjrzenie się temu z bliska to lekarstwo na fake newsy i niewiedzę na temat życia muzułmanów w Europie. Gdy politycy podsycają strach przed uchodźcami, nagradzany reporter Maciej Czarnecki pokazuje prawdziwe historie imigrantów w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Ich opowieści obalają stereotypy oraz burzą uprzedzenia.

„Skandynawia HALAL” to mocny i ważny głos w dyskusji o imigracji muzułmanów do Skandynawii i szerzej – Europy. Czarnecki nie daje gotowych odpowiedzi. Zamiast tego rzetelnie i uczciwie przedstawia losy oraz sposób myślenia tych wyznawców islamu, dla których północna część Starego Kontynentu stała się domem.

Okazuje się, że populistyczny mit o czarno-białym świecie nie jest prawdziwy. Dominują w nim różne odcienie szarości. Bo „halal” to wszystko, co w świetle szariatu jest dozwolone. Granice między wartościami islamu a Zachodem bywają płynne.

Maciej Czarnecki (ur. 1981) – reporter działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Przeczytaj więcej
Koncert w ramach ATW Barokowi wirtuozi - Koncerty obojowe
Koncert w ramach ATW Barokowi wirtuozi – Koncerty obojowe.