Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Organizator

Muzeum Wojska w Białymstoku
Telefon
85 741-64-49
Email
biuro@mwb.com.pl
Strona WWW
https://mwb.com.pl

Miejsce

ul. Warszawska
ul. Warszawska, 15-062 Białystok

Data

18 Sie 2019

Godzina

14:00 - 16:00

Koszt

bezpłatne

Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Informacje od organizatora:

Zapraszamy na rekonstrukcję Bitwy Białostockiej. Inscenizacja walk z okresu wojny polsko-bolszewickiej zaprezentowana zostanie 18 sierpnia br. (niedziela), na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej w Białymstoku. Początek o godz. 14:00. W trwającym kilkadziesiąt minut pokazie weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Widowisko wzbogaci specjalnie przygotowana scenografia. Po zakończeniu inscenizacji walk na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku będzie serwowana grochówka wojskowa. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem działania jest Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

Inscenizacja nawiązuje do wydarzeń z dnia 22 sierpnia 1920 roku, kiedy w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.
/mkoz/

Przeczytaj więcej
Streat Fashion
Streat Fashion / Sobota / 31.08 / Streat Food Młynowa