[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Muzeum Wojska

Miejsce

Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 7, 15-089 Białystok

Data

16 Kwi 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

14:00 - 15:00

Policjanci międzywojennego Białegostoku. Otwarcie wystawy

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej Muzeum Wojska w Białymstoku pt. „Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939”. Ekspozycja przygotowana została z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy o Policji Państwowej. Jej bohaterami są białostoccy stróżowie prawa, strzegący porządku publicznego na terenie miasta i powiatu białostockiego w latach dwudziestolecia międzywojennego.

Marek Gajewski (autor wystawy): “W 1939 roku załoga policyjna Miasta Białegostoku liczyła blisko 450 funkcjonariuszy. Stu trzynastu z nich zostało potem zastrzelonych przez sowieckich funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, setki innych pomordowano na wschodzie w trakcie brutalnych przesłuchań w więzieniach śledczych, podczas deportacji i niewolniczej pracy w łagrach. Tylko nielicznym udało się ocalić swoje życie. Po powrocie do kraju byli już zupełnie innymi ludźmi. O nich chcemy też opowiedzieć na tej wystawie. O ich życiu rodzinnym, kulturalnym i sportowym, bo tak jak inni obywatele byli też synami, ojcami i mężami, a przede wszystkim mieszkańcami naszego miasta”.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Historycznego. Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego i kolekcji prywatnych.

“Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939”
Otwarcie wystawy: 16 kwietnia br. (wtorek), godz. 14:00
Sala Wystaw Czasowych MWB
ul. Kilińskiego 7
15-089 Białystok
Wstęp wolny

Przeczytaj więcej
XVII Podlaski Rajd Długodystansowy
Podlaski Rajd Długodystansowy “Zażynek”