Podlaskie Ziołami Pachnące

Organizator

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Telefon
85 743 60 82
Email
pmkl@pmkl.pl
Strona WWW
http://www.skansen.bialystok.pl/

Miejsce

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
ul. Leśna 7, 16-010 Wasilków

Data

08 Wrz 2019

Godzina

11:00 - 17:00

Koszt

3 zł

Podlaskie Ziołami Pachnące.

PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE – przed nami ostatni w tym roku festyn etnograficzny w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej.

Informacje od organizatora:

Tym razem tematem będą zioła, ich zastosowanie dawniej i dziś. 8 września 2019 r., w godz. 11.00-17.00 można będzie nasycić się smakiem i zapachem ziół, zdobyć wiedzę o wykorzystaniu roślin zielarskich we współczesnej kuchni i medycynie, poznać ich znaczenie w tradycji ludowej. Podczas imprezy nie zabraknie muzyki i kiermaszu regionalnych potraw. Będzie jej towarzyszyć otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa na Podlasiu.
Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale żeby w pełni wykorzystać zalety roślin zielarskich, potrzebna jest wiedza. Dlatego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, co roku, organizuje imprezę plenerową „Podlaskie ziołami pachnące” poświęconą tradycjom zielarskim Podlasia.
Tradycyjna podlaska kuchnia, to kuchnia ziołami pachnąca: rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup. Warto się przekonać, jak (dodawane umiejętnie) wzbogacają smak i zapach potraw, czy nalewek o działaniu leczniczym.

Zioła, stosowane od wieków w medycynie ludowej, mogą złagodzić każdą dolegliwość.

Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu. Choroby skóry leczyły okładami z rumianku. Rany przemywały naparem z pokrzywy.
Nic dziwnego, że przy tylu zaletach, zioła stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie przypisywali im magiczną moc. Stały się częścią obrzędowości. Rośliny, poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.
Festyn Podlaskie Ziołami Pachnące będzie kolejną okazją by poznać bliżej podlaskie zioła i ich zastosowanie. Można będzie wziąć udział w warsztatach kulinarnych, obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni.
Imprezie towarzyszyć będzie otwarcie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, otwarcie wystawy plenerowej Artura Gawła poświęconej drewnianej architekturze sakralnej oraz wystawy „Krajka w domu i w muzeum” Aleksandry Pluty. Na scenie odbywać się będzie Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Impreza plenerowa

„Podlaskie Ziołami Pachnące”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
8 września 2019 r. (niedziela)
godz. 11.00-17.00
wstęp – 3 zł/os.

W PROGRAMIE:

– warsztaty kulinarne (pasty ziołowe, mrowisko, pieprz ziołowy)
– sprzedaż ziół, miodów, potraw regionalnych i rękodzieła ludowego
– spotkanie z pszczelarzem i „żywą pasieką”
– warsztaty wykonywania naturalnych kosmetyków
– zwiedzanie wystawy pszczelarskiej
– warsztaty wykonywania świec

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

11.00 – inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Podlasiu
11.30 – otwarcie wystawy „Drewniana architektura sakralna na Podlasiu”
12.00 – Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”
12.30 – otwarcie wystawy „Krajka w domu i muzeum”
13.00 – warsztaty wykonywania krajek
14.30 – Występ zespołów Rodyna i Kompania Męska
15.30 – ogłoszenie wyników Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych
16.00 – występ zespołu „Klekociaki”

Wystawę „Krajka w domu i muzeum” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Przeczytaj więcej
Idziemy za ciosem! Jagiellonia vs Wisła Kraków
Idziemy za ciosem! Jagiellonia vs Wisła Kraków