[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo

Organizator

Ciekawi Świata - spotkania podróżnicze
Email
u.wysocka@bok.bialystok.pl
Strona WWW
http://bok.bialystok.pl

Miejsce

Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Data

25 Paź 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

12:00 - 13:00

Koszt

15 zł

[ODWOŁANY] Piotr Wnuk: Indochiny

W ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie PIOTR WNUK: INDOCHINY.

Informacje od organizatora:

25 października 2020, godz. 12:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5

bilet: 15 zł – wkrótce w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie internetowej.

Piotr Wnuk opowie o swoich dwóch kilkumiesięcznych wyprawach do Indochin: Wietnamu, Laosu, Kambodży i Birmy – o przeżytych tam przygodach, ale także o rzeczach ważnych, trudnych i często niepopularnych. Spróbuje też przybliżyć dominującą w tym rejonie świata religię – buddyzm oraz bardzo mocno zakorzeniony animizm.

Opowie o tym, że Wietnam staje się miejscem coraz bardziej komercyjnym i coraz mniej przyjaznym dla podróżnika, zwłaszcza w dużych miastach i miejscach stricte turystycznych, ale także o tym, że w mniejszych miejscowościach ludzie nadal są wspaniali i bezinteresowni.

Kambodża stanie się przyczynkiem do opowieści o wycince dżungli w Górach Kardamonowych, o wielkich silosach, które służą jako pułapki na ptaki, dziesiątkując je w promieniu wielu kilometrów oraz o wielkim kontraście pomiędzy pełnymi przepychu buddyjskimi świątyniami, a biednymi okolicznymi wioskami. Usłyszymy też o wolontariacie Piotra w wiejskiej szkole im. Polskich Żołnierzy, którzy stacjonowali w latach 90. w Kambodży i byli odpowiedzialni za zabezpieczenie logistyczne i inżynieryjne ONZ-owskich sił pokojowych. Podczas swojej misji stoczyli kilka zwycięskich potyczek z czerwonymi khmerami.

W Laosie głównym celem Piotra był płaskowyż Bolaven, słynący z uprawy kawy i przepięknych wodospadów. Spędził tam kilka dni w animistycznej wiosce, poznał wiele lokalnych zwyczajów i przesądów, podpatrywał przygotowania do wesela, jadł pasikoniki i czerwone mrówki. Mieszkał też przez jakiś czas w wiosce Ban Na w Laosie Północnym i eksplorował pobliskie tereny: łowił ryby, uczył się przyrządzać lokalne posiłki, wyrabiać cegły chałupniczym sposobem, wytwarzać lokalny bimberek laolao, a nawet… pozyskiwać prąd z lokalnej rzeki przy użyciu prostych urządzeń mechanicznych.

Piotr opowie także o Birmie, której mieszkańcy – pomimo tego, że przybysze z Zachodu wyrządzili im wiele krzywd – nadal są gościnni, pomocni i bezinteresowni. Większość z nich żyje w ogromnej biedzie, mimo że kraj posiada ogromne ilości cennych kruszców i złoża wartościowych surowców.

Prezentacja została wybrana najlepszą prezentacją ubiegłorocznego Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero im. Olgierda Budrewicza!

Piotr Wnuk – pasjonat podróżowania w stylu “wagabundy”, przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę.
Do tej pory odwiedził 40 krajów, w tym Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię i Bałkany. Uwielbia schodzić z utartych szlaków i szukać miejsc niekomercyjnych, by lepiej poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz prawdziwe, codzienne życie jego mieszkańców.

Ważne:
Wytyczne dla kina Forum
Oświadczenie do kina.

Przeczytaj więcej
Storytelling w praktyce - warsztaty z Jakubem
Jak rozwijać kreatywność? – warsztaty z Jakubem Sosnowskim