[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu. Wykład

Organizator

Galeria Arsenał
Email
mail@galeria-arsenal.pl
Strona WWW
https://galeria-arsenal.pl

Miejsce

Galeria Arsenał
ul. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok

Data

06 Lis 2019
Expired!

Godzina

18:00 - 19:30

Koszt

Darmowy

Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu. Wykład

Galeria Arsenał zaprasza na wykład Aleksandry Kędziorek towarzyszący wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu.

Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu

6.11 (środa z Bauhausem), godz. 18
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Choć Bauhaus od momentu założenia szkoły w 1919 roku. Przyjmował w swoje szeregi również studentki, te długo znajdowały się poza polem zainteresowania historii sztuki. Kierowane zwykle do warsztatu tkackiego – pracowni, która, przynosząc szkole największe dochody, cieszyła się jednocześnie mniejszym prestiżem – długo pozostawały w cieniu swoich kolegów. Wykładowczyni przyjrzy się sylwetkom wybranych studentek awangardowej szkoły i omówi fotograficzne i metalurgiczne dokonania Marianne Brandt. Projekty tkanin Gunty Stölzl i Benity Koch-Otte oraz zabawek Almy Siedhoff-Buscher. Przypomni też dorobek artystek, takich jak fotografki Lucia Moholy i Irene Hecht, które znalazły się w orbicie Bauhausu za sprawą uczących w szkole mężów. Zapyta wreszcie o rolę żony Waltera Gropiusa, Ise Gropius, która ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy szkoły nazywana była przez wielu „Panią Bauhaus”.

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie” i „Przekroju”. Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

Wykład towarzyszy wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu.

Przeczytaj więcej
motocafe
V Podlaskie Moto Cafe