[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Otwarcie wystawy "Film w służbie propagandy"

Organizator

Muzeum Wojska w Białymstoku
Telefon
85 741-64-49
Email
biuro@mwb.com.pl
Strona WWW
https://mwb.com.pl

Miejsce

Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 7, 15-089 Białystok

Data

15 Gru 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

14:00 - 15:30

Koszt

Darmowy

Otwarcie wystawy “Film w służbie propagandy”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej “Film w służbie propagandy”.

Informacje od organizatora:

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia br., o godzinie 14:00. Towarzyszyć mu będzie wystąpienie prof. dr hab. Piotra Zwierzchowskiego dotyczące tematu przygotowanej ekspozycji.

Piotr Białokozowicz (współautor wystawy): “[…] Już w 1948 roku możemy mówić o stalinizmie w Polsce, który był kopią sowieckiego systemu terroru, opartego na kontroli wszystkich dziedzin życia. Państwo zostało całkowicie podporządkowane sąsiedniemu mocarstwu […] Dominująca ideologia opanowała również kina. Jednym z ważnych narzędzi propagandy stała się paradokumentalna agitka, zakłamująca rzeczywistość, oddziałująca na emocje widza tak, by przekonać go do hasła politycznego albo nakłonić do konkretnego działania.

Mateusz Budzyński (współautor wystawy): “Zapraszamy na wystawę, na której zgromadziliśmy dla Państwa prawie 150 filmów dokumentalnych i fabularnych nagranych w Polsce w pierwszych latach powojennej rzeczywistości. Materiały, noszące często czytelne tytuły m. in. „Wysiłkiem całego narodu”, „Jutro jest bliższe”, „Budowa systemem Trójkowym”, w sposób jednoznaczny ilustrują czyn partii i narodu w odbudowie kraju i budowie nowej socjalistycznej rzeczywistości. Filmy znajdujące się w zaaranżowanej do tego sali kinowej, zestawione zostały ze zdjęciami Podlasia pokazującymi prawdziwą codzienność”

Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Przeczytaj więcej
nowy rok z książnicą 2020
Nowy Rok z Książnicą Podlaską