Organizator

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Telefon
85 676 73 67
Email
[email protected]
Strona WWW
http://www.centrumzamenhofa.pl/

Miejsce

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Warszawska 19, 15-001 Białystok

Data

28 Maj 2021
Wydarzenie się odbyło

Godzina

10:00 - 07:00

Koszt

5 zł

Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu

Centrum Ludwika Zamenhofa zaprasza na wystawę!

Informacje od organizatora:

28 maja – 1 sierpnia 2021, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00
kuratorka: Agnieszka Kajdanowska
autorka aranżacji: Magdalena Płońska

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp: 5 zł od osoby (niedziele bezpłatnie)

Dziś już mało kto pamięta, co to była baca, cymbergaja, czy klipa, że najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu było podwórko, ogród i ulica, a najlepszą zabawę można było „rozkręcić” za pomocą patyka, kredy, piłki, kilku towarzyszy i odrobiny wyobraźni.

Proponujemy starszym mieszkańcom Białegostoku sentymentalną podróż w przeszłość, podczas której przypomną sobie gry, zabawy i zabawki ze swego dzieciństwa. Młodszemu pokoleniu chcemy zaś pokazać, jak i czym bawili się dawniej białostoczanie, a także jak wtedy spędzało się czas wolny, również ten świąteczny. Przypominamy czasy, gdy wielkie znaczenie w życiu dziecka miała rodzina, zwykle wielopokoleniowa, a babcie i dziadkowie mieli wpływ na wychowanie najmłodszych, będąc także skarbnicą wiedzy o przeszłości i dawnych tradycjach.

Wraz z Państwem cofamy się w przeszłość o 60, 70, a w kilku przypadkach nawet o 100 lat. Przenosimy się do czasów, kiedy słowo dzielnica nie kojarzyło się ze skupiskiem bloków, ale określało po prostu część miasta z mniejszymi i większymi domkami, posiadającymi ogrody, a przynajmniej podwórka. Żyły tam zwierzęta, którymi dzieci na co dzień się opiekowały i które były towarzyszami ich zabaw. To podróż w przeszłość, do czasów kiedy wielopokoleniowe rodziny i sąsiedzi naturalnie integrowali się ze sobą, spędzając razem majowe i czerwcowe pikniki w Zwierzyńcu i na Pieczurkach lub spacerując po Plantach.

Na wystawie oddajemy głos samym białostoczanom. To oni – świadkowie historii – są naszymi przewodnikami po świecie, w którym to piłka i rower (często składany samodzielnie) były największym marzeniem młodego człowieka, zaś wolny czas spędzało się wspólnie z innymi dziećmi, licznie zamieszkującymi okoliczne domy.

Wspomnienia i archiwalne zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu prowadzonej od 2010 roku przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Prezentujemy również kilka dawnych gier podwórkowych oraz przykłady typowych zabawek naszych dziadków i rodziców. Zachęcamy do przetestowania gier, w których odtworzeniu pomogli nam białostoczanie. W tym celu nasz taras zamieni się w plac zabaw. Więcej propozycji zabaw, archiwalne zdjęcia oraz fragmenty wspomnień odnaleźć można w książce towarzyszącej wystawie.

Przeczytaj więcej
Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową
Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową