[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Od gór i pól – koncert online pieśni polskich

Organizator

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Telefon
85 306 75 71
Email
promocja@oifp.pl
Strona WWW
http://www.oifp.eu

Miejsce

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Odeska 1, 15-406 Białystok

Data

13 Cze 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

19:00 - 20:30

Koszt

Darmowy

Od gór i pól – koncert online pieśni polskich

W najbliższą sobotę, 13 czerwca o godz. 19.00, Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert Kwartetu Dworskiego z udziałem Małgorzaty Trojanowskiej – sopran i Joanny Motulewicz – mezzosopran.

Informacje od organizatora:

W programie usłyszymy pieśni polskich kompozytorów do słów m.in. K. Przerwy-Tetmajera, S. Witwickiego, J. Czeczota . Łączy je młodzieńcza pasja kompozytorska, nawiązanie do rodzimej muzyki ludowej i poezji.

Artyści:

Kwartet Dworski
Piotr Przydworski – skrzypce
Piotr Krakowiak – skrzypce
Alicja Skwierczyńska – altówka
Grzegorz Vytlacil – wiolonczela

Małgorzata Trojanowska – sopran
Joanna Motulewicz – mezzosopran

Program:

M. Karłowicz (1876-1909) – Pamiętam ciche, jasne, złote dnie; Z nową wiosną; Z erotyków; Mów do mnie jeszcze; Pod jaworem; Idzie na pola; Zasmuconej; Rdzawe liście
S. Moniuszko (1819-1872) – I kwartet smyczkowy d-moll, cz. I
F. Chopin (1810-1849) – Piosnka litewska; Życzenie; Gdzie lubi…; Wiosna; Śliczny chłopiec
S. Moniuszko – I kwartet smyczkowy d-moll, cz. III
S. Moniuszko – Prząśniczka; Pieśń wieczorna

Twórczość przedwcześnie zmarłego Mieczysława Karłowicza (zginął zasypany lawiną w Tatrach) wprowadziła polską muzykę w nurt sztuki późnoromantycznej, ale styl jego młodzieńczych pieśni bywa określany jako stojący u progu modernizmu. Zdzisław Jachimecki pisał o nich w 1930 r.: „Pełna ciepła nuta liryczna w wielu spośród nich, szczerość inspiracji, objawiająca się w bardzo naturalnie wysnutych melodiach, niewyszukane formy akompaniamentu, trafnie jednak dostosowanego do nastroju danej poezji i organicznie łączącego się ze śpiewem, poprawność deklamacji i konstrukcji utworów wyrobiły pieśniom Karłowicza zasłużoną popularność.” Stanowią zapis uczuć i myśli dogłębnie osobistych, sejsmograficznie notujących bieżący stan ducha kompozytora.

I kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki powstał podczas jego studiów w Berlinie. To wdzięczne, proste dzieło, pisane – podobnie jak Śpiewnik domowy – z myślą o rodzinnym muzykowaniu. Rozpoczynający utwór temat Allegro agitato intonują skrzypce, myśl poboczna jest śpiewna, z pieśniowo-operową narracją. Scherzo ma charakter salonowej stylizacji mazurka.

Prząśniczka do słów Jana Czeczota i Pieśń wieczorna do słów Władysława Syrokomli to jedne z najcenniejszych pod względem artystycznym pieśni spośród ponad trzystu zebranych w „Śpiewnik domowy” Moniuszki. Poruszają siłą wewnętrznej ekspresji, żarliwej liryczności i melodii nierozerwalnie związanej z poetyckim tekstem.

Wszystkie pieśni Fryderyka Chopina powstały przed jego wyjazdem z kraju. Komponowane do słów poetów polskich, podobnie jak pieśni Moniuszki, nawiązują do muzyki ludowej i są jedynym w swoim rodzaju wyrazem polskości artysty.

Kwartet Dworski powstał w 1998 roku. Zespół tworzą muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W repertuarze Kwartetu znajdują się utwory od XVII do XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Oprócz kompozycji Macieja Radziwiłła, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonina Dvořaka, Jana Sebastiana Bacha zespół wykonuje również utwory muzyki współczesnej, jak kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego czy Pawła Łukaszewskiego. W październiku 2014 roku Kwartet Dworski wziął udział w przedstawieniach „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha w Białostockim Teatrze Lalek.

Główną pasją i celem zainteresowań Kwartetu pozostaje jednak polska muzyka kameralna wykonywana również przy współudziale wokalistów. Pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Moniuszki to utwory, do których muzycy chętnie powracają i wykonują na koncertach.

Przeczytaj więcej
Nightskating neon
5. Nightskating Białystok 2019 – przejazd neonowy