[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Mirosław Tryczyk Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Organizator

Białostocki Ośrodek Kultury
Telefon
85 746 13 11
Email
sekretariat@bok.bialystok.pl
Strona WWW
https://bok.bialystok.pl/

Miejsce

Kawiarnia Muzyczna FAMA
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Data

12 Sie 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

18:00 - 20:00

Koszt

Darmowy

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Spotkanie poprowadzi Miłka Malzahn.

Informacje od organizatora:

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

12 sierpnia 2020, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Uwaga! Rejestracja od 3 sierpnia, wcześniejsze zgłoszenia nie zostaną uwzględnione!

Rejestracja telefoniczna (tel. 85 746 13 24) lub mailowa (e-mail: e.puczynska@bok.bialystok.pl).

“Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (Wydawnictwo „Znak”, 2020)

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

“Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”.”
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Mirosław Tryczyk (ur. 1977) – doktor nauk humanistycznych, filozof, autor książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz wydanej w styczniu tego roku „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.” Za swoją działalność na rzecz tolerancji międzykulturowej oraz działania edukacyjne i antydyskryminacyjne, w 2019 roku nominowany do nagrody Muzeum Polin.

Przeczytaj więcej
PUK, PUK, oto ZIUK warsztaty rodzinne
PUK, PUK, oto ZIUK – warsztaty rodzinne