[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
wspaniała przygoda

Organizator

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Telefon
85 676 73 67
Email
centrum@centrumzamenhofa.pl
Strona WWW
http://www.centrumzamenhofa.pl/

Miejsce

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Warszawska 19, 15-001 Białystok

Data

07 Lis 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

10:00 - 17:00

Koszt

5 zł

Marek Turkot: Wspaniała przygoda

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę Marka Turkota: Wspaniała przygoda.

Informacje od organizatora:

7 listopada 2020 – 10 stycznia 2021, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-12:00 i 13:00-17:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety: niedziele – wstęp wolny, pozostałe dni – 5 zł, zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu: tel. 85 67 67 367 lub kasa@centrumzamenhofa.pl

Wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury.

Oświadczenie uczestnika wystawy

Marek Turkot pochodzi z małej malowniczej wsi Ołdaki Polonia położonej na kresach Mazowsza. Od 2001 roku uczęszcza do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży, gdzie po raz pierwszy zetknął się z techniką linorytu, która, jak sam określa, jest jego prawdziwą pasją.

Do zajęcia się techniką linorytu zainspirowała go plastyczka z łomżyńskiego ośrodka. Turkot tak opisuje początek pasji: „Kiedy narysowałem bukiet polnych kwiatów zebranych na polach wokół mojego domu, zaproponowała mi, bym zamiast na kartce, narysował je na płytce z linoleum. Posłuchałem. Potem była próba rycia matrycy. Kolejna i następna. I tak zaczęła się moja wspaniała przygoda ze sztuką. Po dwóch latach byłem już gotów pokazać swoje prace na zewnątrz”.

Od 2003 roku Marek Turkot startuje w ogólnopolskich konkursach plastycznych, uczestniczy w warsztatach udoskonalających. Szczególnie ceni sobie międzynarodowe plenery dla osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Twórców Niepełnosprawnych NIKE z Białegostoku, odbywające się w okresie wakacyjnym w Kuklach na Suwalszczyźnie. Pobyt tam to dla niego nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim rzadka okazja, by skorzystać z konsultacji profesora grafiki, spotkać kolegów z całej Polski i spoza jej granic, wymieniać doświadczenia oraz umiejętności. Jak sam pisze: „Wyjeżdżam stamtąd bogatszy o wiedzę, wrażenia i niezwykle inspirujące impresje”.

Wystawa w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa prezentuje większość dorobku Autora z jego własnych zbiorów.

Przeczytaj więcej
PeKiN w reż. Agaty Biziuk Wschód Kultury Inny Wymiar 2020
PeKiN w reż. Agaty Biziuk // Wschód Kultury / Inny Wymiar 2020