[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
mtb tykocin

Organizator

Fundacja “Maratony Kresowe”
Telefon
509 282 463
Email
biuro@maratonykresowe.pl
Strona WWW
http://maratonykresowe.pl/

Miejsce

Tykocin
16-080 Tykocin

Data

14 Kwi 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

10:00 - 16:00

Maraton Kresowy – Tykocin

Tykocin debiutuje na mapie Maratonów Kresowych, ale zapowiada się naprawdę szlagierowo! Decydują o tym walory turystyczne, krajobrazowe i historyczne. Agnieszka Osiecka mówiła o Tykocinie: “miasto bajeczka”. Do tego dołożymy trasę, która powinna dać Wam wiele wrażeń i satysfakcji. Wystartujemy z zabytkowego Placu Czarnieckiego, aby przejechać pięknym mostem na Narwi i obok tykocińskiego zamku.

Początek i koniec trasy dość płaskie, ale niezwykle malownicze. Środkowa jej część będzie bardzo miłą niespodzianką. Nastawiajcie się na interwałową serię fajnych górek, gdzie będzie okazja sprawdzić siebie i rowery MTB!

Będziemy się ścigać w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi. Przejedziemy także skrajem Biebrzańskiego Parku Narodowego i w okolicy Rezerwatu Szelągówka. Ostatnie kilometry wyścigu będą prowadziły wśród malowniczych łąk nad brzegami Narwi. Przez Narew przeprawimy się w kierunku mety korzystając z jazu. Ostatnie 300-400 metrów to fajny finisz po kostce granitowej na ulicy Browarnej.

Tykocin oferuje nieprzeciętne walory historyczno-turystyczne. Prawa miejskie uzyskał już w 1425 r. W ostatnim okresie życia Zygmunta Augusta, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów, Tykocin stał się centrum i siedzibą podlaskich dóbr królewskich. W tykocińskiej twierdzy został umieszczony arsenał Rzeczypospolitej oraz skarbiec. W 1661 r. Tykocin otrzymał na dziedziczną własność Stefan Czarniecki za zasługi dla Rzeczypospolitej. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej, możemy podziwiać tylko niewielki ułamek dawnej świetności. Jednak układ urbanistyczny, zabytki na miarę światową, malownicze położenie nad Narwią fascynują swoją niepowtarzalnością.

Atutem Gminy jest też atrakcyjne położenie nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gmina wyróżnia się wysokimi walorami przyrodniczymi i kulturowymi, malownicze krajobrazy, cisza, duża liczba zabytków, bogactwo flory i fauny oraz piesze i rowerowe szalki turystyczne. To raj dla turystów ciekawych historii i przyrody.

Przeczytaj więcej
bardzo dziki wschód
Bardzo dziki wschod rozgrywka V