[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Leszek Cichy Islandia – kraina wulkanów, wodospadów i lodu

Organizator

Ciekawi Świata - spotkania podróżnicze
Email
u.wysocka@bok.bialystok.pl
Strona WWW
http://bok.bialystok.pl
Bilety

Miejsce

Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Więcej informacji

Bilety

Data

23 Paź 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

19:30 - 21:00

Koszt

15 zł

[ODWOŁANY] Leszek Cichy: Islandia – kraina wulkanów, wodospadów i lodu

W ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie i projekcję filmów LESZEK CICHY: ISLANDIA – KRAINA WULKANÓW, WODOSPADÓW I LODU.

Informacje od organizatora:

23 października 2020, godz. 19:30
Sala Forum, ul. Legionowa 5

bilet: 15 zł – wkrótce w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie internetowej.

Leszek Cichy to legendarna postać polskiego himalaizmu. W narodowej świadomości zapisał się jako jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest (8848 m) i od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. Jest również pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.
Wspinaczkowa pasja nie stanowiła przeszkody, aby mógł rozwijać też inne talenty. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy.

We współpracy z klubem Polskie Himalaje zasłynął przede wszystkim z Wyprawy Stulecia 2018 do Nepalu oraz kilkunastu wyjazdów na Islandię i do Tanzanii, z głównym celem wejścia na Kilimandżaro. Jednak dla Leszka Cichego to Islandia jest najpiękniejszym miejscem za Ziemi, fascynującym krajem, który w średniowieczu nazywany był końcem świata.

W filmie “Kraina wulkanów, wodospadów i lodu” Ewy i Lecha Zielińskiego, zaprezentowanego podczas spotkania, zobaczymy wszystko, co najciekawsze na tej wyspie, m.in. lodowce, fantastyczne wodospady, zjawiska geotermalne, dymiące fumarole, gejzery, wąwozy dzielące płyty amerykańską i europejską, przepiękne klify nadmorskie z tysiącami gniazdujących ptaków morskich z maskonurami na czele.

Leszek Cichy przy okazji opowie także o Kilimandżaro – najwyższej górze w Afryce, która zachwyca zdobywcę Korony Ziemi. To miejsce, gdzie wraz ze swymi podopiecznymi pokonuje pieszo 80 km, przechodzi przez tropikalny las deszczowy, wrzosowiska, pustynię, tundrę, śnieżne połacie i obok lodowców, a wszystko to niemal na równiku i po to, aby dotrzeć do wierzchołka Uhuru Peak na wysokości 5895 m.

W 2021 roku Leszek Cichy planuje zabrać kolejne grupy na Islandię w poszukiwaniu zorzy polarnej (terminy: 19-26 maja, 21 lipca-4 sierpnia i 6-13 października), a także na Kilimandżaro od 29 czerwca do 2 lipca.

Przeczytaj więcej
Europejski Stadion Kultury 2020
Europejski Stadion Kultury 2020