[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Kto napisze naszą historię

Organizator

Kino FORUM
Telefon
85 746 13 20
Strona WWW
https://bok.bialystok.pl/repertuar/
Bilety

Miejsce

Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Więcej informacji

Bilety

Data

15 Gru 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

15:00 - 17:30

Koszt

8 zł

Kto napisze naszą historię + spotkanie z Piotrem Głowackim

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film.

Informacje od organizatora:

KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ oraz spotkanie z aktorem Piotrem Głowackim

15 grudnia 2019, godz. 15.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł
– w kasie kina Forum i na stronie internetowej

Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim.

Kto napisze naszą historię” to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu – podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film “Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców.

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: – Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. “Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak “Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem.

Kto napisze naszą historię
Polska/USA 2018, 95′
reż. Roberta Grossman

Przeczytaj więcej
nightskating
2. Nightskating Białystok 2019 – przejazd weselny