Klasyka Kina: Siódma pieczęć - Białostocki Ośrodek Kultury.

Organizator

DKF "GAG"
Strona WWW
http://www.bok.bialystok.pl

Miejsce

Białostocki Ośrodek Kultury
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Data

26 Wrz 2019

Godzina

18:00 - 20:15

Koszt

10-12 zł

Klasyka Kina: Siódma pieczęć – Białostocki Ośrodek Kultury.

W ramach Klasyki Kina zapraszamy na pokaz arcydzieła Ingmara Bergmana – metaforyczną opowieść o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej i stającym do szachowego pojedynku ze Śmiercią!

Informacje od organizatora:

SIÓDMA PIECZĘĆ

26 września 2019, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety:
12 zł/normalny, 10 zł/ulgowy – w kasie kina i na https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem: Kuba Koisz

Jakub Koisz – krytyk filmowy, polonista, kulturoznawca, publikował m.in. w: Film.org.pl, WP, Muscle, Movies Room, Twórczości, Magazynie Filmowym – Piśmie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Na Ekranie.
Współpracuje także z Radiową Czwórką i Radiem Tok FM. Współautor vloga filmowego Urwany Film.

Siódma pieczęć / Det sjunde inseglet / The Seventh Seal
Szwecja 1957, 96′
reż. Ingmar Bergman
obsada: Max von Sydow, Gunnar Bjornstrand, Bengt Ekerot, Nils Poppe

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Cannes 1957 (ex-aequo z „Kanałem” Andrzeja Wajdy)!

“Siódma pieczęć” powstała na bazie jednoaktówki „Malowidło w drewnie”, którą Bergman stworzył dla (i przy udziale) studentów szkoły teatralnej w Malmö. To, co miało być warsztatową wprawką, okazało się podstawą dla filmu, który uczynił reżysera sławnym.

“Siódma pieczęć” – moralitet ubrany w średniowieczny kostium. To pierwsza część tak zwanego cyklu wertykalnego, a zarazem pierwsza Bergmanowska próba poznania Boga. Próba, którą autor ponowi w wielu tytułach, choćby w “Jak w zwierciadle”, “Gościach wieczerzy pańskiej” i “Milczeniu”.

Rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns powracają z wyprawy krzyżowej. Podróżują przez ziemie zniszczone szalejącą zarazą, obserwują okrutne gwałty i pochody biczowników. Spotykają przerażoną dziewczynę skazaną na śmierć za czary i rodzinę kuglarzy, która stanowi jedyną oazę szczęścia w tym straszliwym świecie. Block traktuje podróż jako drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie naokoło wydaje się pozbawione sensu, a Bóg milczy, rycerz gotów jest zapytać Śmierci. Ta decyduje się podjąć jego wyzwanie i zagrać z nim w szachy, na jednej szali kładąc tajemnicę wszechrzeczy, na drugiej – jego życie.

Tagi: ,
Przeczytaj więcej
Karaoke WOŚP Białystok x Batyskaf
Karaoke | WOŚP Białystok x Batyskaf