[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Jazz na BOK-u: Józef Eliasz & Eljazz Big Band: After the Catastrophe.

Organizator

Białostocki Ośrodek Kultury
Telefon
85 746 13 11
Email
sekretariat@bok.bialystok.pl
Strona WWW
https://bok.bialystok.pl/

Miejsce

Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Data

11 Paź 2019
Expired!

Godzina

19:00 - 21:00

Koszt

55-65 zł

Jazz na BOK-u: Józef Eliasz & Eljazz Big Band: After the Catastrophe.

Najpiękniejsze utwory filmowe autorstwa Krzysztofa Komedy w wykonaniu big bandu i orkiestry kameralnej na dużej scenie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Informacje od organizatora:

Zapraszamy na koncert z cyklu Jazz na BOK-u:

Józef Eliasz & Eljazz Big Band z towarzyszeniem orkiestry kameralnej: After the Catastrophe

11 października, godz. 19:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety:
55 zł (przedsprzedaż) / 65 zł (w dniu koncertu), dostępne w kasie Kino FORUM, kasie Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na https://bilety.bok.bialystok.pl/

Tytułowy utwór Krzysztofa Komedy, „Po katastrofie” po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku. Inspiracją do skomponowania utworu „Nach der Katastrophe – Warschau 1943” („Po katastrofie – Warszawa 1943”). Stał się wiersz „ Campo di Fiori” polskiego poety Czesława Miłosza. Jego twórczość w Polsce jeszcze do 1980 roku była objęta cenzurą.

Rzecz znamienna, że sam kompozytor ocenił wspomniany album jako swoje „najpiękniejsze i najważniejsze muzyczne dzieło. Komeda połączył tu ze sobą dwie dziedziny sztuki: muzykę i poezję. Wykorzystał zresztą wiersze polskich poetów, którzy „przeszli przez cierpienia wojny, getta, obozów koncentracyjnych, więzienia i emigracji. Poetów którzy zginęli, zostali rozstrzelani czy zamęczeni na śmierć (…) Ale to też są poeci, którym Polska zawdzięcza ów nieskończenie bogaty, zaczarowany krajobraz poetycki niemający w XX wieku nigdzie na świecie swojego odpowiednika.

Tak doszła do głosu w twórczości Komedy dramatyczna historia Polski i narodu polskiego. Stając się jednocześnie wyrazem wartości uniwersalnych w historii ludzkości, gdzie wolność zawsze jest nadzieją i marzeniem. „PO KATASTROFIE” skłania więc słuchacza do refleksji nad światem, w którym żyjemy. Do ufności, że nigdy nie zostanie on wypełniony wyłącznie strachem i przemocą. A także do wiary, że sama muzyka będzie w nim zdolna zawsze wzruszać i przynosić radość. Na płytę wybrałem kompozycje Krzysztofa Komedy, które uważam za ponadczasowe i najbardziej inspirujące.

Józef Eliasz

Wystąpią: Saksofony – Adam Wendt, Jurij Owsiannikow, Szymon Łukowski, Adam Kołacki, Jacek Rodziewicz; Puzony – Jacek Namysłowski, Dariusz Plichta, Krzysztof Beszczyński, Piotr Wróbel; 

Trąbki – Marcin Gawdzis, Jakub Marszałek, Jakub Szynal, Miłosz Gawryłkiewicz; Fortepian – Adam Lemańczyk; Kontrabas – Zbigniew Wrombel, Gitara – Piotr Olszewski; Perkusja – Józef Eliasz oraz orkiestra kameralna pod kierownictwem Jerzego Giedźia.

Przeczytaj więcej
świat na talerzu
Podlaskie Śniadanie Mistrzów – Świat Na Talerzu