[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Janusz Kalinowski Od Tatr po Everest

Organizator

Ciekawi Świata - spotkania podróżnicze
Email
u.wysocka@bok.bialystok.pl
Strona WWW
http://bok.bialystok.pl
Bilety

Miejsce

Białostocki Ośrodek Kultury
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Więcej informacji

Bilety

Data

23 Paź 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

11:00 - 12:30

Koszt

10 zł - 14 zł

[ODWOŁANE] Janusz Kalinowski: Od Tatr po Everest

W ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie i projekcję filmu: Aktywny Senior / Janusz Kalinowski: Od Tatr po Everest

Informacje od organizatora:

23 października 2020, godz. 11:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5

bilety: 10 zł (posiadacze karty klubu DKF), 12 zł (posiadacze karty aktywnego seniora), 14 zł (normalny) w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie internetowej.

Od Tatr po Everest
Reżyseria: Jerzy Kotuła.
Współpraca: Janusz Kalinowski, Artur Spodobalski
Zdjęcia: Jerzy Kotuła, Artur Spodobalski
Montaż: Artur Spodobalski
Produkcja: Polska 2019, czas projekcji: 23 minuty

Film jest zachętą, by nie przysiadać na kanapie jedynie z powodu PESEL-u. Adresowany jest też do tych osób, które zamierzają wybrać się w Himalaje na różne trasy trekkingów. Odpowiada na wiele pytań: czy w ogóle warto tam jechać, jakie są warunki mycia się, jedzenia, spania, jak wpływa na organizm wysokość, jak się ubierać, co trzeba mieć koniecznie ze sobą itd., itd.

Historia zatoczyła koło – w Kościelisku w maju 2018 roku odbyło się zgrupowanie osób udających się na Wyprawę Stulecia w Himalaje. W październiku z Zakopanego wyruszył jedyny mieszkaniec stolicy Tatr – Jerzy Kotuła, który powrócił spod Everestu z filmem zrealizowanym przez… przypadek. A przypadek sprawił, że z Warszawy przywiózł Grand Prix Konkursu Małych Form im. Wandy Rutkiewicz.

“Ten film nie był planowany, powstał przypadkowo, gdy rodzina i znajomi obejrzeli prawie sto filmików nagranych amatorską kamerką. Zachęcili mnie, abym wybrał najlepsze ujęcia i pokazał drogę od Tatr po Everest” – przyznał Jerzy Kotuła, który górskie doświadczenie zdobywał przez lata. Teraz miał okazję sprawdzić je w zupełnie odmiennych warunkach, z jakimi stykał się dotychczas.

Zakopiańczyk zgłosił film na konkurs małych form w ramach XXVI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz w maju 2019 roku w Warszawie. Werdykt 8-osobowego jury był niemalże jednogłośny – główna nagroda dla obrazu „Od Tatr po Everest”.

Janusz Kalinowski
Legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator wielu imprez biegowych i triathlonowych. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach.
Jednym z największych jego przedsięwzięć była, zorganizowana w 2018 roku, wyprawa do Indii i Nepalu – dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat, zamieszkałych w 100 miejscowościach. Z tego wydarzenia powstał pełnometrażowy film “Everest dla każdego”, którego jest współtwórcą.

Ważne:
Wytyczne Kina Forum
Oświadczenie do kina

Przeczytaj więcej
Podlaskie Zawody Strzeleckie 4 stycznia 2020
Podlaskie Zawody Strzeleckie 4 stycznia 2020