[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Jacek Pałkiewicz Człowiek Legenda

Organizator

Ciekawi Świata - spotkania podróżnicze
Email
u.wysocka@bok.bialystok.pl
Strona WWW
http://bok.bialystok.pl

Miejsce

Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Data

25 Paź 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

18:00 - 19:30

Koszt

15 zł

[ODWOŁANY] Jacek Pałkiewicz: Człowiek Legenda

W ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie JACEK PAŁKIEWICZ: CZŁOWIEK LEGENDA.

Informacje od organizatora:

25 października 2020, godz. 18:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – wkrótce w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie internetowej.

Jacek Pałkiewicz

Reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od dekad przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, powszechnie uznawany autorytet w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. Zyskał rozgłos w 1975 roku, pokonując samotnie Atlantyk szalupą ratunkową. Jego 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.

Pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów, kierował wyprawami poszukujących osobliwości ginących cywilizacji. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Weteran Sahary. Stawił czoła podczas morderczej trawersaty pustyni Taklamakan, której nazwa oznacza „jeśli wejdziesz, nie wyjdziesz”. Poznał najdalsze kresy Syberii, prowadził w skrajnie niskich temperaturach pionierską ekspedycję na biegun zimna w Jakucji.
Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach lub reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

Uczył kosmonautów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Podobne zajęcia prowadził dla jednostek antyterrorystycznych. Szkolił też kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

W 1996 roku jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. 15 lat później wzniosiono tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 roku Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło Jacka Pałkiewicza do swojego grona. We Włoszech o jego szkole przetrwania powstał film “Uomini duri” (“Twardziele”).
Deklaruje się jako daltonista polityczny. W swojej profesji podróżnika, propagującego pozytywne patrzenie na świat, jest dumny, że może być wolny i stać ponad wszelkimi podziałami partyjnymi, które dzielą społeczeństwo.
Autor ponad 30 książek. Przez wiele lat pracował w “Corriere della Sera”, dziś publikuje reportaże na łamach periodyków europejskich, w Polsce pisze m.in. w “Rzeczpospolitej” i “Polska Times”.

Przeczytaj więcej
literackie wspominki
Literackie Wspominki