[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Czym jest modernizm? Wycieczka autokarowa

Organizator

Galeria Arsenał
Email
mail@galeria-arsenal.pl
Strona WWW
https://galeria-arsenal.pl

Miejsce

Galeria Arsenał
ul. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok

Data

11 Lis 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

11:00 - 13:00

Koszt

Darmowy

Czym jest modernizm? Wycieczka autokarowa

Galeria Arsenał oraz PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku zapraszają na wycieczkę autokarową towarzyszącą wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu.

“Czym jest modernizm?”

11.11 (poniedziałek), godz. 11
Przewodnik: Andrzej Tarasewicz
Wyjazd z parkingu przy Galerii Arsenał
Liczba miejsc: 50
Zapisy: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl

Początki modernizmu to pionierska w Białymstoku, żelbetowa konstrukcja rozebranego w 1938 roku soboru pw. Zmartwychwstania Chrystusa; klasyczny w dekoracji, nieistniejący Hotel Ritz (1912–1913), który podobno posiadał bardzo racjonalny układ przestrzenno-funkcjonalny, centralne ogrzewanie, pierwsze w Białymstoku windy, światło elektryczne, wentylację; czy bardzo paryska w wyrazie, prywatna czterokondygnacyjna kamienica czynszowa z ok. 1914 przy Sienkiewicza 22, z przeszklonymi dwiema dolnymi kondygnacjami przeznaczonymi na lokale handlowe i usługowe. Tu mieścił się pierwszy w mieście, prawdziwy kinematograf.

Zwiastunów nowoczesności można szukać już w czasach rewolucji przemysłowej XIX wieku czy łączyć z aktem otwarcia kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 roku, w tym drugim po Łodzi przedwojennym centrum przemysłu tekstylnego. Moment zmiany wyznacza jednak modernizacja ośrodków miejskich w początkach XX wieku i zmiana stylu życia ich mieszkańców. Projektują absolwenci uczelni z Petersburga, Lwowa, Warszawy, Berlina. Powstają gmachy instytucji państwowych, użyteczności publicznej, także kultury, zakłady przemysłowe (choć największe inwestycje już wykonano), architektura wielorodzinna czynszowa i jednorodzinna. To fundacje prywatne i spółdzielcze, głównie kredytowane (Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek i preferował drewno) oraz inwestycje samorządu. Biuro Planowania zabudowań w Białymstoku powstaje w roku 1938. Dziedzictwem regionu jest modernizm oparty o drewnianą konstrukcję zrębową.

Wycieczka towarzyszy wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu.

Przeczytaj więcej
Halka Wileńska w specjalnej cenie – OiFP. Spektakle poranne.