[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Ciekawi Świata / Jarosław Zdanowicz: Gasherbrum II

Organizator

Ciekawi Świata - spotkania podróżnicze
Email
u.wysocka@bok.bialystok.pl
Strona WWW
http://bok.bialystok.pl
bilety

Miejsce

Kawiarnia Muzyczna FAMA
Legionowa 5, 15-281 Białystok

Więcej informacji

bilety

Data

17 Mar 2020

Godzina

18:00 - 20:00

Koszt

12 zł

[ODWOŁANE] Ciekawi Świata / Jarosław Zdanowicz: Gasherbrum II

W ramach cyklu Ciekawi Świata Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie.

W związku z decyzją Prezydenta Miasta Białegostoku wydarzenie zostało odwołane.

Jarosław Zdanowicz: Gasherbrum 2

17 marca 2020, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet:
12 zł – w kasie kina Forum, kasie CLZ i na stronie.

Jarosław Zdanowicz – białostoczanin, od 35 lat czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską. Pierwsze umiejętności zdobywał podczas krótkich wyjazdów na skałki Jury, kolejnym etapem było zaliczenie kursu skałkowego i taterniczego. Karta Taternika otworzyła mu drogę do wspinania się na ścianach polskich gór, które nie należą do łatwych. Wspinał się głównie zimą, pokonywał drogi na Kazalnicy, Mięguszu, Mnichu i Kotle Kazalnicy, uczył się poruszania w trudnych i ekstremalnych warunkach.

Następnym krokiem były Alpy i szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.). Ten wyjazd zainspirował go do szukania jeszcze wyższych celów. Jednym z nich był szczyt w Kirgistanie – Khan Tengri (7010 m n.p.m.) i choć pogoda pokrzyżowała mu plany, wyjazd był dobrą lekcją poruszania się na dużych wysokościach. Kolejną górę, Ama Dablam (6812 m n.p.m.) w Himalajach, zdobył z kolegą Łukaszem.

Wreszcie nadszedł moment na spełnienie marzeń – wejście w wieku 52 lat na ośmiotysięcznik, Gasherbrum II (Pakistan, Karakorum). Sama wyprawa trwała dwa miesiące, a zdobycie szczytu – 27 dni. Szczyt zdobył w towarzystwie Janusza Adamskiego. Sukcesem Jarosława Zdanowicza było wejście bez tlenu i pomocy szerpów i właśnie o tej wyprawie nam opowie. Jak sam mówi: “Zdobycie ośmiotysięcznika jest trudnym zadaniem, ale takiej radości i satysfakcji nie da się z niczym porównać”.

Przeczytaj więcej
dzień kobiet
Aktywna Kawiarenka Flamenco z okazji Dnia Kobiet