[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Jarmark

Organizator

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Telefon
509 336 930
Email
muzeum@muzeum.bialystok.pl
Strona WWW
http://muzeum.bialystok.pl/

Miejsce

Rynek Kościuszki
Rynek Kościuszki 10, 15-426 Białystok

Data

07 Kwi 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

09:00 - 15:00

Białostocki Jarmark Wielkanocny 2019

Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI wieku, jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązało do niej organizując od 1991 roku coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia. Jarmark ten przez lata rozwijał się i zmieniał otwierając się na coraz to nowych wystawców. Od 2017 odnawiamy jarmarkowy przywilej, w którym zapisano, że:

„Z mocy hetmańskiej tradycji i woli mieszczan prześwietnego grodu Białegostoku obwieszcza się, że prawem stanowionym uzyskanym z królewskiego przywileju Białostocki Jarmark Wielkanocny z naszej woli odbywać się będzie corocznie w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Mieszczan i kupców tutejszych zwołuje się na ten dzień, aby przybyli na Rynek Kościuszki, by domy zaopatrzyć mogli suto na Wielkanocne Święta”.

Tak więc zgodnie z odnowionym przywilejem 7 kwietnia 2019 r. na Rynku Kościuszki odbędzie się Białostocki Jarmark Wielkanocny, który dziś jest imprezą handlową i promocyjną. Zagości na nim wielu wystawców, nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi. Można na nim kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.

Wystawcy zaproponują:
– wielkanocne palmy, pisanki, koszyki, baranki, zajączki, zabawki na śmigus-dyngus
– tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta i sękacze, ręcznie wyrabiane cukry, obwarzanki, miody, zioła i przyprawy, oleje, nalewki, miody pitne, kiszonki, soki
– szydełkowe i haftowane serwetki, serwety i obrusy
– ceramika i szkło użytkowe i artystyczne, zastawy stołowe, wyroby z wikliny i drewna, wielkanocne kompozycje, ręcznie wykonane zabawki z drewna i tkanin,
– naturalne mydła i kosmetyki
– kompozycje kwiatowe, kwiaty, nasiona, cebule i kłącza kwiatowe
– wycinankę, grafikę, karty świąteczne oraz książki

Wystawców zainteresowanych wzięciem udziału w Jarmarku zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Białostockiego Jarmarku Wielkanocnego, który będzie obowiązywał na tegorocznej imprezie. Zgłoszenia przyjmujemy do 21 marca 2019 r.
Więcej informacji:
http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-podlaskie-w-bialymstoku/jarmarki/

Białostocki Jarmark Wielkanocny został objęty Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Przeczytaj więcej
Rodzinne weekendy z Matplanetą
Rodzinne weekendy z Matplanetą 06.09