[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych

Organizator

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Telefon
85 676 73 67
Email
[email protected]
Strona WWW
http://www.centrumzamenhofa.pl/

Miejsce

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Warszawska 19, 15-001 Białystok

Data

26 Sty 2021
Wydarzenie się odbyło

Godzina

10:00 - 17:00

Koszt

5 zł

Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych

23 stycznia – 21 marca 2021 wystawę będzie można zwiedzić po otwarciu BOK-u dla zwiedzających.

Informacje od organizatora:

Wstęp 5 zł od osoby (niedziele bezpłatnie)

Ponad sto* lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę i dizajn na świecie. Pracowali tu wybitni twórcy sztuki XX w. – Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy, Oskar Schlemmer. Mimo że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, szkoła Bauhaus do dziś ma wielki wpływ na współczesną architekturę, wzornictwo, ale też na metody nauczania.

Historia szkoły jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie nie jest takie trudne, bo była to szkoła rewolucyjna i niezwykła, kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Bo czy każde dziecko nie ucieszy się słysząc: Nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent! Jeżeli twój talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela? Na wystawie dzieci dowiedzą się jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus, ale też dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem. Na jakich krzesłach według Marcela Breuera dziś powinniśmy siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec. Jak bawiono się przed stu laty. A w szkole Bauhaus bawiono się często i chętnie, jedną z najważniejszych dewiz szkoły było zdanie: „razem pracujemy, razem się bawimy”.

Ilustracje Katarzyny Boguckiej to autorskie interpretacje słynnych fotografii dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhausu, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.

Wystawa „Bauhaus, szkoła nie tylko dla dorosłych” pokazywana w Białostockim Ośrodku Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa to wystawa dla dzieci, ale nie tylko.

Przeczytaj więcej
Obywatel Jones + spotkanie z reż. Agnieszką Holland
Obywatel Jones + spotkanie z reż. Agnieszką Holland