[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo
Anbar. Ćwiczenia z mimikry

Organizator

Galeria Arsenał
Email
mail@galeria-arsenal.pl
Strona WWW
https://galeria-arsenal.pl

Miejsce

Galeria Arsenał
ul. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok

Data

04 Wrz 2020
Wydarzenie się odbyło

Godzina

12:00 - 18:00

Koszt

Darmowy

Anbar. Ćwiczenia z mimikry

Galeria Arsenał zaprasza na wystawę: ” Anbar. Ćwiczenia z mimikry”

20.06.2020 – 04.09.2020

Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Jasmina Metwaly
Kurator: Arkadiusz Półtorak
Współpraca ze strony Galerii: Tomek Pawłowski Jarmołajew

Wystawa Anbar. Ćwiczenia z mimikry w Galerii Arsenał to prezentacja najnowszych prac polsko-egipskiej artystki Jasminy Metwaly. Począwszy od 2011 roku, kiedy Metwaly zaangażowała się w działalność aktywistyczną w trakcie tzw. arabskiej wiosny, jej twórczość skupia się na tematach związanych z systemami kontroli społecznej, prawem i taktykami obywatelskiego oporu.

Ujęcie tej praktyki w kategoriach „uprawiania aktywizmu poprzez sztukę” nie byłoby jednak trafne. W swojej twórczości Metwaly zajmuje zdystansowaną pozycję wobec polityki i przygląda się jej za pośrednictwem rozmaitych „filtrów”: już to fikcji literacko-teatralnej, już to narzędzi badawczych, jak analiza dyskursu. Jeżeli, jak pisał Walter Benjamin, krytyka jest właśnie kwestią odpowiedniego dystansu, działalność artystyczną Metwaly można podsumować jako ćwiczenie krytycznej świadomości.

Jasmina Metwaly
Urodzona w polsko-egipskiej rodzinie artystka wizualna, autorka filmów, współzałożycielka kolektywu aktywistycznego Mosireen. Chociaż pracuje głównie z kamerą, ostatnio powraca do rysunku, który wyćwiczyła w trakcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoich projektach filmowych czerpie obficie z tradycji teatru i sztuki performance, skupiając się zwłaszcza na procesie twórczym. Interesuje się przede wszystkim praktykami, którym można przypisać rolę socjotwórczą, i generowaniem napięć pomiędzy uczestnikami projektów artystycznych a publicznością. Wśród jej filmów wyróżnić warto: We Are Not Worried in the Least, 2018; From Behind of the Monument, 2013 oraz Out on the Street, 2015 (wyprodukowany wraz z Philipem Rizkiem). Ostatnio wystawiała m.in. w SAVVY Contemporary (Berlin), Hammer Museum (Los Angeles) czy KW (Berlin).

Przeczytaj więcej
Wirtualny Dzień Otwarty
Wirtualny Dzień Otwarty w Niepublicznej Szkole Tańca