[LIVE] Koronawirus - sytuacja w województwie podlaskim na żywo

Miejsce

Las Pietrasze
Las Pietrasze, Białystok

Więcej informacji

Czytaj więcej

Data

10 Lut 2019
Wydarzenie się odbyło

Godzina

11:00 - 13:00

1. Bieg Pamięci Sybiru. Idea biegu, trasa i zapisy.

1. Bieg Pamięci Sybiru – idea wydarzenia.

Mroźną, zimową nocą, z 9 na 10 lutego 1940 roku z dawnych ziem II Rzeczypospolitej wywieziono w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy polskich obywateli. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji, podczas których na Syberię i do Kazachstanu wywieziono m.in kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku miasta.

Jako współcześnie żyjący Białostoczanie czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszych stuleciach. Jesteśmy przekonani, że ta część historii jest istotnym elementem naszej tożsamości. Zsyłki wojenne i powojenne, które znacząco dotknęły ludność Białostocczyzny, poprzez swoją skalę, i oddźwięk publicystyczny, zyskały wymiar międzynarodowy. 

Wiele deportowanych osób nigdy nie powróciło do swoich domów. Część ocalałych zamieszkała w innych regionach Polski, Europy, a nawet świata.

Chcąc uczcić ofiary wydarzeń sprzed 79 lat i pielęgnować pamięć o nich, Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega postanowiły zorganizować    1. Bieg Pamięci Sybiru.

Bieg będzie rozgrywany na dystansie ok 5 km w terenie leśnym.

Oto trasa 1. Biegu Pamięci Sybiru.

trasa biegu pamięci sybiru

Na trasie będziecie mijali punkty przypominające o wydarzeniach z nocy 9 na 10 lutego 1940 roku. Pierwszy, aresztowanie, gdzie białostocka rodzina zostanie pod bronią wyrwana z domu i przetransportowana przez żołnierzy NKWD. Transport – jako drugi etap deportacji przedstawiony zostanie przy pomocy instalacji w formie bydlęcego wagonu, w którym przewożono Polaków na Sybir. Kolejny etap – Łagier – miejsce, do którego zesłano część deportowanych.
Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeń zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Zapisy na bieg: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4368

Do zobaczenia na starcie i na trasie 10 lutego!

Źródło: http://bialystokbiega.pl

Przeczytaj więcej
Promocja gry „Honorowy Obywatel”.
Promocja gry „Honorowy Obywatel”.