Lowlanders Białystok - Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers.
foto. Kamil Timoszuk

Juniorzy Lowlanders Białystok w TOP4 w Polsce!

W niedzielę 27.10 na bocznym boisku Stadionu Miejskiego w Białymstoku drużyna młodzieżowa Lowlanders Białystok pokonała w ćwierćfinale Ligi Futbolu Amerykańskiego drużynę Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers 36:13 i po raz drugi z rzędu awansowała do TOP4 drużyn w Polsce.

Mecz nie zaczął się dobrze dla juniorów Lowlanders i po pierwszej kwarcie prowadzili rywale z Olsztyna. Po zmianie stron opowiedział Noel Graf i na tablicy wyników było 8:7. Goście jeszcze raz zdołali wyjść na prowadzenie zdobywając kolejne przyłożenie i ponownie odpowiedział niezawodny Noel Graf. Do przerwy utrzymał się wynik 14:13 dla Lowlanders i jak się później okazało, punkty zdobywali gospodarze.

Wynik do przerwy nie był dla nikogo satysfakcjonujący, zarówno dla trenerów, jak i zawodników. Jeden punkt w futbolu to bardzo niewiele i już w seniorskich rozgrywkach wielokrotnie się o tym przekonaliśmy. Czasami takie mecze „na styku” są potrzebne, bo dodatkowo buduje to charakter drużyny i wzmacnia odporność na stres. Drużyna z Olsztyna, którą wsparło kilkunastu zawodników z Gdyni pokazała, że z meczu na mecz wygląda coraz lepiej, co było widać w pierwszej połowie meczu. Domyślam się, że w szatni padło kilka męskich słów i jak widać po wyniku, druga połowa to zdecydowana przewaga naszych chłopców.

Przed nami ciężkie dwa tygodnie, ponieważ na półfinał jedziemy do 3-krotnego Mistrza Polski do Bielawy, a następnie czeka nas turniej medalowy. Jestem bardzo dumny z tego osiągnięcia, ponieważ tylko 2 drużyny w Polsce mogą pochwalić się wysokimi wynikami zarówno w seniorach, jak i juniorach. Panthers Wrocław i my 2 lata z rzędu graliśmy w finale Polish Bowl w seniorach, a w juniorach drugi rok z rzędu jesteśmy w TOP4 w Polsce. To tylko pokazuje, że kierunek rozwoju jest dobry. Wiemy, gdzie mamy braki i co można zrobić lepiej, dlatego małymi krokami będziemy starali się realizować nasze marzenia.

Piotr Morko, prezes drużyny.

Druga połowa rozpoczęła się od przyłożenia Janka Sawickiego, dzięki czemu białostoczanie mogli odskoczyć rywalom na 9 oczek.

Wynikiem 22:13 rozpoczęła się czwarta kwarta i równie szybko co na początku trzeciej kwarty, tak i w czwartej udało się gospodarzom zakończyć akcję w polu punktowym przeciwnika. Trzecie przyłożenie w meczu zdobył niezawodny Noel Graf i mieliśmy już 30:13. Bardzo dobra gra w obronie zaowocowała przechwytem Dawida Raczko i dzięki temu formacja ataku miała tylko 45 jardów do przejścia. „Kropkę nad i” postawił Graf, zdobywając czwarte przyłożenie i ustalając wynik meczu 36:13.

Jestem bardzo dumny z progresu, który zrobiła cała drużyna od początku rozgrywek. Pierwsza połowa nie do końca poszła po naszej myśli. Pozwoliliśmy sobie na zbyt dużo błędów, szczególnie w defensywie. W drugiej połowie natomiast pokazaliśmy całą drużyną, na co nas naprawdę stać. W obronie nie pozwalaliśmy rywalom zbliżyć się do naszego pola punktowego, czego efektem był brak straconych punktów, a praktycznie każdy atak skutecznie kończyliśmy touchdownem. Teraz czeka nas bardzo trudny mecz z Bielawą, a wiemy bardzo dobrze, co chłopaki potrafią. Ten fakt napędza nas jeszcze bardziej do wymarzonego celu, którym jest spotkanie z Panthers Wrocław w finale i rewanż za przegrany półfinał z poprzedniego roku. Żeby tak się stało oni też muszą wygrać swój mecz z drużyną ze Szczecina.