aktywniewmiescie.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu i diecie.

Sport

Co jeść, by mózg mógł prawidłowo funkcjonować?

Co jeść, by mózg mógł prawidłowo funkcjonować?

Wiele osób szukając odpowiedniej diety, zastanawia się, co będzie dobre dla ciała. Mało kto myśli o tym, co będzie dobre dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jak się jednak okazuje w praktyce, jest to niezwykle ważne, by postawić na takie produkty spożywcze, które przyczynią się do prawidłowej pracy i rozwoju mózgu.

Dieta dobra dla mózgu

Istnieje wiele dowodów naukowych wykazujących związek między sposobem odżywiania a inteligencją. Niskie spożycie białka koreluje ujemnie z funkcjami poznawczymi. Wysoki poziom potasu w diecie świadczy o lepszych wynikach testów dotyczących ogólnej sprawności umysłowej. Ponadto, badania pokazują, że dzieci, które spożywają mleko, mają lepsze wyniki w testach matematycznych, w porównaniu z dziećmi, których dieta zawierała znacznie mniej wapnia. Kiedy młody człowiek zaczyna się rozwijać, przechodzi przez różne etapy, w tym: niemowlęctwo, dzieciństwo i okres dojrzewania. Na każdym etapie potrzebne są różne składniki odżywcze, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Owoce i warzywa dostarczają ważnych mikroelementów, takich jak: witamina D3, B12 i kwas foliowy niezbędny do rozwoju mózgu. Witamina E pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają DNA, białka i enzymy.

Czego nie powinno zabraknąć w diecie dziecka i osoby dorosłej?

O dobre odżywianie powinno się dbać już od małego. Wielu rodziców pozwala dzieciom jeść słodycze oraz pić niezdrowe, słodkie napoje. Zamiast tego, warto uczyć swoje pociechy, by sięgały w ramach przekąsek po owoce, warzywa lub orzechy. Orzechy mają ogromny wpływ na pracę mózgu. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że osoby pracujące na co dzień umysłowo powinny zjeść każdego dnia od 3 do 5 orzechów włoskich. Orzechy włoskie powodują, iż mózg pracuje poprawnie. To wszystko za sprawą: m.in.: nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które zapewniają lepszą pracę mózgu, lepszą pamięć oraz niwelują stany depresyjne. Nie należy zapomnieć także o pełnowartościowych produktach zbożowych. Dieta każdego człowieka powinna być też zróżnicowana i bogata w rozmaite witaminy.

Jak widać z powyższego, warto kształtować zdrowe nawyki już od najmłodszych lat. Oprócz odpowiedniego sposobu odżywiania, nie należy zapomnieć również o ruchu, przebywaniu na świeżym powietrzu, wysypianiu się i niwelowaniu z diety wszelkich używek. Warto wiedzieć, iż alkohol, picie mocnej kawy czy też palenie papierosów nie mają dobrego wpływu na pracę mózgu, dlatego jak najszybciej należy z takich rzeczy zrezygnować. Obowiązkowo należy unikać stresu.

BOOSTBIOTECH

Udostępnij